Drugi poród – czy jest szybszy?

drugi poród

Kobiecie planującej urodzenie drugiego dziecka, trzeba szczególnie ostrożnie słuchać porad lekarzy, przecież każda kolejna ciąża zdolna wywołać większą ilość powikłań. Dlatego ginekolodzy radzą rodzić drugie dziecko nie wcześniej niż dwa lata po urodzeniu pierwszego dziecka, żeby organizm mógł w całości odnowić się.

Jak przebiega druga ciąża i poród?

Niewielki odstęp między porodami doprowadza do braku mikroelementów i witamin u kobiety, a odpowiednio i do patologii w rozwoju płodu, czy do niedonoszenia ciąży. Podczas porodów kobieta poddaje się dużej utracie krwi, co prowadzi do obniżenia hemoglobiny we krwi.

Najczęściej kobieta nie śpieszy się przeprowadzać leczenie i następna ciąża może się zakończyć przedwczesnymi porodami, hipotonicznymi krwawieniami, opróżnieniem wzrostu płodu. Nierzadko obserwuje się niedostateczny dostęp tlenu i składników odżywczych do łożyska. Niepełne odnowienie wewnętrznej warstwy błony śluzowej macicy wywołuje krwawienie podczas ciąży, a także podwyższa ryzyko powikłań infekcyjnych. A odstęp między porodami więcej niż 10 lat, doprowadza do częstych naruszeń w rozwoju płodu z powodu pogorszenia dopływu krwi do macicy.

Jak przebiega i ile trwa drugi poród?

Uważa się, że drugi poród zaczyna się wcześniej i trwa krócej. A więc obywają się o wiele lżej. W rzeczywistości skurcze przy drugim porodzie zajmują krótszy okres czasu. Porodowe drogi kobiety już poddawały się rozciąganiu. Jeśli pierwszy poród trwa z reguły 10 - 12 godzin, to trwanie drugiego zazwyczaj nie przekracza 6 - 8 godzin. Skurcze są o wiele skuteczniejsze, ponieważ dojrzewanie macicy i początek drugiego porodu odbywa się szybciej. Osobliwości przechodzenia drugiego porodu polegają na tym, że kobieta wie jak zachowywać się i czego oczekiwać, toteż czuje się znacznie pewniejsza siebie.

Istnieją jednak pewne trudności w ciągu drugiej ciąży i porodu. Często ze względu na intensywność skurczów, kobieta zderza się z bardziej wyraźnym bólem. Rozdarcia szyjki macicy podczas pierwszego porodu mogą doprowadzić do osłabienia narządu i spowodować przedwczesną porodową działalność. Kobiecie trzeba zrezygnować z podróży w ostatnich tygodniach ciąży, ponieważ drugi poród zaczyna się najczęściej gwałtownie. Przechodzenie porodu może być skomplikowane obecnością chronicznych chorób i większym wiekiem kobiety.

Jak przebiega drugi poród po cesarskim cięciu?

Jeśli pierwsza ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, to drugie dziecko lepiej planować nie wcześniej niż po czterech latach. Ten czas jest potrzebny dla pełnego odnowienia macicy. Powinna być gwarancja, że przy drugich porodach nie powstanie rozbieżność blizny.

W tym wypadku, aby wyznaczyć jak będzie przebiegać drugi poród, kobietę w ciąży w 37 – 38 tygodniu hospitalizuje się do szpitalu. Położnicy drugi poród cesarskie cięcieobserwują przyszłą mamę w celu wyjaśnienia, czy jest możliwe przeprowadzenie naturalnego porodu, czy trzeba powtórzyć cesarskie cięcie. Od razu trzeba uściślić, że naturalny drugi poród może być dozwolony tylko przy nieobecności powikłań w ciągu ciąży, położenia główkowego płodu dziecka, wadze płodu nie więcej 3600 gramów, dobrym ogólnym stanie kobiety.

Jeśli w trakcie naturalnego porodu zauważane są naruszenia w porodowej działalności, kobiecie będzie przeprowadzona natychmiastowa operacja. Trzeci poród, jeśli pierwszy i drugi zakończyły się cesarskim cięciem, również przeprowadzają chirurgicznie.

 
Powiązane artykuły:
Wody płodowe - aka jest ich rola podczas ciąży?
Jak żyje się dziecku w brzuchu? To pytanie niepokoi każdą mamę. Jakże chce się zajrzeć tam, do wnętrza i zobaczyć, jak dziecko pływa w wodach. Co dają wody płodowe? Jakie one mają zapach i kolor? Dowiedzmy się więcej o tej ważnej kwestii.
Tajemnica pojawienia się nowego życia, czyli jak poczyna się dziecko
Sakrament narodzin nowego życia zbadano wzdłuż i w szerz, ale jednak do końca jest nieznany i na pewno nigdy nie będzie poznany. Jednak każdy chciałby wiedzieć jak odbywa się proces poczęcia dziecka. O tym opowiemy w artykule.
Rozwój zarodka – pierwszy okres kobiety w ciąży
Z komórki, którą można zobaczyć tylko pod mikroskopem, już po 9 miesięcach trzymamy w rękach prawdziwe cudo – 3 kilogramy szczęścia! Jak odbywa się rozwój embriona na początku ciąży dowiadujecie się z naszego artykułu.
Drugi trymestr ciąży - zmiany w organizmie
Drugi trymestr ciąży uważa się za najbardziej przyjemny okres ciąży. Zwyczajnie już przeszły wszystkie problemy typowe dla pierwszego trymestru i jeszcze nie nastały charakterystyczne dla trzeciego okresu. Żeby ten czas nie niósł kobiecie problemów, należy poprawnie odżywiać się, wysypiać, chodzić i dotrzymywać jeszcze kilku nieskomplikowanych zasad. Dokładnie o tym czytajcie dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty