Dysbalans hormonalny - przyczyny zaburzeń hormonalnych

dysbalans hormonalny

Pojęcie „dysbalans hormonalny” nie jest terminem medycznym. Zazwyczaj, nazywamy tak szereg chorób układu endokrynologicznego i patologii, które są wynikiem zaburzeń hormonalnych.

Przyczyny dysbalansu hormonalnego

Zaburzenia hormonalne w organizmie kobiety, zachodzą podczas okresu dojrzewania, ciąży, laktacji, po aborcjach, w okresie menopauzy.

Możemy wymienić następujące przyczyny dysbalansu hormonalnego:

  • niepoprawne odżywianie się (nadużycie różnorodnymi dietami, głodowanie);
  • zmęczenie, brak normalnego snu;
  • częste stresy, syndrom przewlekłego zmęczenia;
  • czynniki ekologiczne;
  • genetyczna podatność (skłonność);
  • zażywanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.

Objawy dysbalansu hormonalnego

Organizm kobiecy w różny sposób reaguje na zaburzenia hormonalne, jednak istnieje szereg objawów, na podstawie których można stwierdzić, czy mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi:

  • zaburzenia cyklu miesiączkowego, nieregularna miesiączka, brak wystąpienia krwawienia miesiączkowego, który pozwala podejrzewać zaburzenia hormonalne;
  • irytacja, depresja, zmiany nastroju;
  • zaburzenia wagi. Może zwiększać się nagle masa ciała, również może zmniejszać się waga;
  • nadmierne owłosienie (nadmiar testosteronu);
  • wypadanie włosów, łamliwość;
  • zaburzenia snu;
  • zmniejsza się pociąg seksualny.

Leczenie dysbalansu hormonalnego kobiet

dysbalans hormonalny symptomy

Jeśli występują objawy zaburzeń hormonalnych, przede wszystkim należy wyjaśnić, czy tak jest na prawdę. Również, czy w wyniku nadmiaru lub braku jakichkolwiek hormonów pojawiły się zaburzenia hormonalne. Kobieta powinna pójść do lekarza endokrynologa i ginekologa, a także zrobić badania krwi: ogólne i hormonalne.

Leczenie dysbalansu hormonalnego najczęściej odbywa się zespołowo, w dwóch kierunkach. Pierwszy - określenie przyczyn zaburzeń hormonalnych i ich neutralizacja. Drugi - zażywanie specjalnych leków, które pobudzają produkcję odpowiednich niewystarczających hormonów lub odwrotnie zmniejszenie nadmiernej ilości hormonów w organizmie.

Długość leczenia zależy od przyczyn choroby i poziomu dysbalansu hormonów w organizmie i aby poziom hormonów powrócił do normalnego stanu, potrzebne będzie być może kilka tygodni lub w szczególnych wypadkach kilka lat.

 
Powiązane artykuły:
Jak zatrzymać starzenie - porady wiecznej młodości
Pytanie nad którym ludzkość łamie sobie głowę od czasów narodzin myślenia intelektualnego - nieuniknione starzenie ciała - w szczególnej mierze aktualny dla kobiet. I nadal sekret wiecznej młodości jest nieznany, opowiemy jak można ją przedłużyć, oszukując czas i starość.
Wiosenna awitaminoza
Z przyjściem wiosny często zaczynamy odczuwać znużenie i apatię, co uwarunkowane jest brakiem witamin. W artykule pomożemy zorientować się w głównych przyczynach powstania i metodami leczenia wiosennej awitaminozy, damy porady jak uniknąć tej choroby.
Przemiana materii w organizmie człowieka - rola witamin, hormonów, tlenu, wody
Metabolizm odgrywa ważną rolę w organizmie człowieka. Naruszenia przemiany materii mogą doprowadzać do chorób tarczycy, gruczołów nadnerczy, otyłości. Dokładniej o roli przemiany materii w organizmie, możecie przeczytać w naszym materiale.
Jak walczyć z zaparciami?
Mówić o zaparciu można, kiedy człowiek nie chodzi do toalety w ciągu trzech i więcej. To problem niebezpieczny. Może zacząć się intoksykacja. Odpowiednio leczyć zaparcia należy. A jak to zrobić? O tym mowa będzie w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty