Jak robią USG miednicy mniejszej?

jak robią USG miednicy mniejszej

Konieczność przeprowadzenia ultradźwiękowej diagnostyki narządów miednicy mniejszej może powstać w różnych sytuacjach. Wiele kobiet, które są jeszcze nieznajome z tym zabiegiem, bardzo martwią się i uważają, że on może wywoływać bólowe i dyskomfortowe odczucia. W tym artykule postaramy się zorientować jak robią USG narządów miednicy mniejszej i co może odczuwać pacjentka podczas przeprowadzenia tego zabiegu.

Jak przechodzi USG miednicy mniejszej u kobiet?

USG miednicy mniejszej u kobiet przeprowadzają takimi sposobami jak transvaginalne i transabdominalne. W pierwszym wypadku pacjentce należy w całości rozebrać się, zaczynając od pasa i niżej, i położyć się na kanapie, ugiąwszy obie nogi w kolanach. Po tym lekarz wprowadza do pochwy dziewczyny czy kobiety specjalny sond przezpochwowy, średnica którego składa około 3 centymetrów.

Przed użyciem na to urządzenie obowiązkowo zakładają jednorazową prezerwatywę dla przezpochwowego USG, żeby dotrzymać się koniecznych środków higieny, a potem nanoszą niewielką ilość specjalnej żeli, przeznaczonej na poprawę przewodzenia fali dźwiękowej.

Transabdominalna ultrasonografia przeprowadza się przez zewnętrzną powierzchnię brzucha, toż pacjentce nie trzeba rozbierać się w całości. Jej dość wygodnie rozmieścić się na kanapie i odsłonić dolną część brzucha, potem diagnosta przyłoży do tej części ciała specjalny czujnik z naniesioną na jego żele.

W obu tych wypadkach lekarz akuratnie przemieszcza sondę czy czujnik w potrzebnym kierunku, z lekka naciskając na brzuch czy wewnętrzną powierzchnię pochwy. Przy czym wszystkie otrzymane dane doktor zobaczy na ekranie, a na podstawie tego obrazu oceni wynik, wyciągnie konieczne wnioski i ustali diagnozę.

USG miednicy mniejszej, które przeprowadza się transabdominalnym czujnikiem jest absolutnie bezbolesny. Znikome dyskomfortowe odczucia mogą powstawać tylko wtedy, kiedy pacjentka ma chorobę zapalną w ostrej formie. Przy wprowadzeniu sondy do pochwy większość dziewczyn również nie odczuwa silnego bólu czy dyskomfortu, ale jednak niektóre pacjentki zauważają, że im było bardzo nieprzyjemne takie doświadczenie.

Jak przygotować się do USG miednicy mniejszej w ginekologii?

U kobiet, które muszą przejść USG miednicy mniejszej powstają pytania nie tylko o tym jak przeprowadza się ten zabieg, ale i jak do niego poprawnie przygotować się. Dla otrzymania ściślejszych i prawdziwych wyników należy dotrzymywać się pewnych rekomendacji, w szczególności:

  1. 3–4 dni przed przeprowadzeniem USG nie zwracać się do diagnostyki rentgenowskiej z zastosowaniem baru. W przeciwnym razie USG trzeba odłożyć, ponieważ bar może istotnie sfałszować uzyskane wyniki.
  2. jak przechodzi USG miednicy mniejszej
  3. 2–3 doby przed zabiegiem trzeba wprowadzić przemiany do diety – wyłączyć alkohol i sfermentowane napoje, warzywa, które zawierają w swoim składzie gruby błonnik, rośliny strączkowe i drożdżowy chleb.
  4. Bezpośrednio w dzień przeprowadzenia USG należy opróżnić jelito dowolnym sposobem.
  5. Na koniec, jeśli badanie przeprowadza się transvaginalną metodą, należy opróżnić i pęcherz moczowy. Jeśli lekarz będzie wykorzystywał transabdominalny czujnik przeciwnie, trzeba wypić 2–3 szklanki wody pół godziny przed zabiegiem.
 
Powiązane artykuły:
USG ginekologiczne
Pierwsze,co idzie na myśl kobietom przy zwłoce, bólach w brzuchu, czy wydzielaniach – USG ginekologiczne. Rzeczywiście, dziś ta metoda stosuje się w diagnostyce praktycznie dowolnych ginekologicznych chorób i w ciąży.
Badanie krwi pod kątem poziomu hormonów w ginekologii
Reproduktywny system kobiety reguluje się hormonami. Od hormonów zależy ogólne zdrowie organizmu, stan skóry, włosów i nawet waga. Toż każda kobieta musi regularnie sprawdzać krew na hormonalne wskaźniki.
USG dopochwowe – co to jest i jak wygląda USG transwaginalne?
Wiele kobiet przestraszają się, kiedy lekarz proponuje badanie USG dopochwowe czujnikiem. Naprawdę nic strasznego w tej procedurze nie ma - to nie chorobliwe, a informacyjna u USG dopochwowego jest o wiele wyższa.
Badanie pochwy
Na każdym przyjęciu u ginekologa oprócz zbioru skarg, przeglądu w lustrach, lekarz czyni jeszcze jedno ważne badanie pochwy za pomocą rąk. Co doktor może "namacać" rękami? O tym dowiadujecie się z artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty