Jak ugotować ryż do rolków?

jak ugotować ryż do rolków

Rolki - jeden z rodzajów sushi. Ryż razem z nori skręca się do "kiełbaski", a potem kroi się na cząstki. Dość często - na 6 kawałeczków, lecz czasami na 8 czy 12. Istnieje bardzo dużo odmian rolków: "na lewą stronę", "kolorowe", "mozaistyczne" i inne. Lecz bez względu na to, którego rodzaju rolki, one są zawsze niezwykle smaczne.

Wiele miłośników japońskiej i koreańskiej kuchni z zadowoleniem przygotują rolki w domowych warunkach. Lecz nie każdy wie jak ugotować główną część - ryż do rolków. Jak jego należy wybrać, które składniki są potrzebne dla zaprawy i przygotowania w całości?

Zaprawa ryżu do rolków

    Składniki:

  • ryżowy ocet - 180 ml;
  • cukier - 120 g;
  • sól - 30 g.

Przygotowanie

Do rondla kładziemy cukier, sól, polewamy ryżowym octem i stawiamy na ogień. Do wrzenia nie udowadniamy, zdejmujemy z ognia. Kiedy sól i cukier w całości rozpuszczą się, można dodać wodorostu. Ich należy przetrzeć czymś wilgotnym i pokłaść na 10 minut do zaprawy.

Dalej przed nami stoi bardziej skomplikowane pytanie - jaki właśnie jest potrzebny ryż na rolki? Należy odznaczyć, że najlepiej podejdzie specjalny ryż. Na opakowywaniu musi być zameldowane, że on służy do sushi czy rolków. Można jego zamienić zwyczajnym okrągłym, on ma szczególną właściwość lepkości.

Potem gotujemy bezpośrednio sam ryż.

Przepis przygotowania ryżu do rolków

Składniki:

  • japoński ryż - 250 g;
  • japoński ryżowy ocet - 3 łyżki;
  • cukier - 2,5 szklanki;
  • sól - 2 łyżki do herbaty.

Przygotowanie

Odznaczymy od samego początku, że ocet dla zaprawy ryżu do rolków powinien być specjalny - ryżowy. On jest mniej kwaśny na smak trochę ze słodkim odcieniem. W Japonii z niego robią sake. W zasadzie jego można zamienić zwyczajnym - jednak ryżowy ocet jest o wiele miększy, toż bardzo rzetelnie regulujcie ilość octu, co dodaje się.

Można spróbować ugotować ocet samodzielnie. On gotuje się jak kawę - na małym ogniu i żeby nie zakipiał; sól i cukier muszą rozpuścić się. (4 łyżki stołowe winnego octu, 1 łyżka do herbaty soli i 3 łyżki cukru).

Przygotowanie ryżu do rolków - zadanie jest nieskomplikowane. Wysypujemy ryż do dużej miski, przemywamy kilka razy dopóki woda nie będzie zostawała przejrzystą. Odrzucamy na durszlak i zostajemy ściekać blisko godziny. O tej porze przygotowujemy wszystko co jest potrzebne na rolki. Potem tłumaczymy ryż do dużego rondla i dodajemy 500 ml wody. Stawiamy na silny ogień i udowadniamy do wrzenia. Bardzo ważnie, ile właśnie należy gotować ryż do rolków, to znacznie zaważy na wyniku w ciągu pięciu minut. Potem należy trochę zmniejszyć ogień i nie zdejmując przykrywki gotować dopóki do ryżu nie będzie sztafirowała cała woda. Potem zostajemy jeszcze minut na 15, żeby należał się. Jeśli chcecie tak, żeby był całkiem japoński, można dodać bury suszony wodorost, lecz to nie jest obowiązkowo.

Dalej bierzemy niewielką pojemność i rozcieńczamy sól i cukier z ryżowym occie, tłumaczymy do dużej miski i polewamy specjalnym sosem. Drewnianą łopatką mieszamy i roztłukujemy gomółki. Kiedy już temperatura ryżu obniży się do pokojowej, można przygotowywać rolki, zawczasu zrobiwszy specjalny rozczyn z octu dla rąk (japoński ocet należy rozpuścić w wodzie i dobrze natrzeć ręce).

przepis ryż do rolków

Sos dla ryżu na rolki

Składniki:

  • ryżowy ocet - 500 g;
  • cukier - 400 g;
  • sól - 50 g.

Przygotowanie

Wszystko kładziemy do naczynia i dobrze mieszamy - cukier i sól muszą w całości rozpuścić się, można trochę podgrzać. Gotowość sosu wyznacza się jego kolorem - kiedy on zostanie przejrzystym, a więc jest gotowy.

Teraz każdy przekonał się, że przepis przygotowania ryżu na rolki jest dostępny każdemu i koszty wychodzą dosyć niewielkie. Smacznego!

 
Powiązane artykuły:
Jak przygotować syrop cukrowy?
Dla idealnego wyniku w stworzeniu deseru czy szczególnego napoju dość często brakuje prostego detalu - syropu cukrowego. Żeby nie biec za nim do sklepu, proponujemy zrobić go samodzielnie.Przecież to jest nieprawdopodobnie proste. Dalej opiszemy jak poprawnie ugotować syrop.
Jak gotować grzyby, żeby były smaczne?
Nawet taki prosty proces jak gotowanie grzybów może wywołać mnóstwo pytań i sprzeczności u większości gospodyń. Dalej dokładnie zorientujemy się jak poprawnie gotować suszone, zamrożone i leśne grzyby dla późniejszego ich stosowania w rozmaitych potrawach.
Jak smażyć grzyby – najlepsze przepisy
Jeśli wam poszczęściło się otrzymać znaczny urodzaj grzybów i nie wiecie jak z nimi postąpić dalej, przecież do głowy przychodzi tylko ich obsmażenie, to niechaj one będą oryginalnie przygotowane. Proponujemy niewiarogodne przepisy bardzo smacznych smażonych grzybów.
Jak gotować ryż do sushi - łatwe przypisy na pyszne danie
Nie zważając na duży wybór japońskich restauracji i dostawy japońskiego jedzenia do domu, wiele osób preferuje gotować sushi i rolki samodzielnie. Jak to nie dziwnie - wszystkie składniki są dostępne, a korzyść jest oczywista. Należy tylko znać sekrety przygotowania ryżu do sushi, którymi podzielimy się z wami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty