Jak wybrać buty do biegania – główne kryteria

jak wybrać buty do biegania

Dobra fizyczna forma – to obowiązkowy warunek dla tych, którzy chcą zachować zdrowie i aktywność na długo. A krótka i prosta droga do tego osiągnięcia - to regularny bieg. A żeby to ćwiczenie przynosiło maksimum korzyści i pozytywnych emocji jest potrzebny odpowiedni strój. I w pierwszej kolejności dotyczy to obuwia.Przecież nogi podczas biegu pracują najaktywniej, czyli wypróbowują stałe napięcie, a czasami i przepięcie, co może odezwać się zranieniem. Uniknąć podobnego problemu pomogą specjalne buty do biegania.Lecz jak je wybrać to wiedzą nie wszyscy. A to jest bardzo ważne.

Jak wybrać jakościowe buty do biegania - główne kryteria

Sportowe obuwie do biegania jest zaprojektowane specjalnie do aktywnego ruchu w intensywnym tempie. Ich głównym celem – jest ochrona nogi, a w szczególności kostki od przeciążenia i urazów. Poza tym one powinny być maksymalnie wygodne i zabezpieczać dobrą przyczepność do biegowej powierzchni. Dla tych, którzy zastanawiają się jak poprawnie wybrać odpowiednie buty, należy pamiętać, że jakość tego typu butów sportowych musi spełniać następujące kryteria:

  • mieć dobrą amortyzację;
  • mieć żeberkową, wodoodporną, lecz niezbyt masywną, podeszwę;
  • być dość lekkimi;
  • dobrze przepuszczać powietrze.
Jak wybrać buty do biegania?

Przy zakupie obuwia sportowego w sklepie należy postępować w następujący sposób: najpierw rzetelnie obejrzeć je, potem obowiązkowo przymierzyć (można nawet trochę przebiec się na miejscu).

Dla tych, kogo interesuje jak poprawnie wybrać buty do biegania w czasie kontroli należy zwrócić uwagę na:

  • obecność sznurowadeł – one lepiej trzymają obuwie na nodze;
  • obecność wewnątrz wkładki ortopedycznej, co zabezpiecza lepsze położenie nogi i sprzyja optymalnemu podziałowi obciążenia;
  • obecność antybakteryjnej wyjmowanej wkładki;
  • obecność siatki, która powinna być nie zbyt szorstka, inaczej ona szybko pęknie - lepiej jeśli ona będzie dwuwarstwowa.

Wygląd zewnętrzny butów powinien być idealny: żadnych odstających nici, nierównych szwów nie powinno być. Lepiej oddać przewagę modeli z lekka podniesionym przeszytym miejscem dla palców. Również należy przetestować podeszwę: przy naciskaniu ona musi szybko wracać do formy, lecz do przodu nie być nadmiernie szorstką. Ale na pięcie materiał musi być trwały i taki, co nie deformuje się nawet przy silnym naciśnięciu.

Przymierzając obuwie należy przekonać się, że one dobrze siedzi na nodze, odpowiada rozmiarowi, nigdzie nie cisnie. Lepiej wybrać buty trochę większe, żeby wewnątrz dobrze krążyło powietrze i stopy nie pociły się.

Jakie buty do biegania wybrać mężczyźnie?

Jak wiadomo po swojej budowie męska stopa różni się od żeńskiej. Na przykład u przedstawicieli silnej płci noga szersza, masywna, ze względu na większą łączną masę ciała ona ma duże obciążenie przy biegu. Ponadto mężczyznom jest właściwy specyficzny chód. Toż wybierać buty do biegania trzeba z uwzględnieniem tych właściwości. Oddawać przewagę warto specjalnym męskim modelom, które zrobione tak, by zabezpieczać optymalny komfort kosztem szczególnego wygięcia podeszwy, podniosłej amortyzacji itp.

Jak wybrać damskie buty do biegania?

Sportowe obuwie dla kobiet – jest bardziej jaskrawe z wyglądu. Jednak różni się ono od męskiej nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i drugimi cechami. Jakościowe buty do biegania muszą być lekkie, przeznaczone dla wąskiej stopy, powinny mieć bardziej stabilny obcas i cienką górę. Należy wybrać model z bardziej elastyczną podeszwą i większym stopniem amortyzacji.

jak wybrać buty do biegania 1 jak wybrać buty do biegania 2 jak wybrać buty do biegania 3
jak wybrać buty do biegania 4 jak wybrać buty do biegania 5 jak wybrać buty do biegania 6
jak wybrać buty do biegania 7 jak wybrać buty do biegania 8 jak wybrać buty do biegania 9
 
Powiązane artykuły:
Step platforma do ćwiczeń – trzymamy formę
Step platforma - główny sprzęt sportowy do wykonywania ćwiczeń. Lecz ten trenażer jest ciekawy jeszcze w tym, że można go wykorzystać nie tylko do tradycyjnych ćwiczeń, ale i w innych celach. Poza tym jest nieskomplikowany do zrobienia w domowych warunkach.
Ekspander na nogi
Ekspander na nogi okazuje się wielofunkcyjnym trenażerem, za pomocą którego można napompować mięśnie nóg, piersi, pośladków, a także podtrzymywać w aktywności organizm. Regularne treningi zdolne są uczynić figurę bardziej sprężystą, smukłą i atrakcyjną.
Shaker do sportowego odżywiania - metalowy czy plastikowy?
W tym artykule opowiemy o shakerze do sportowego odżywiania i parametrach, według których należy je wybierać, żeby pozostać zadowolonym nabyciem i wyciągnąć maksimum od jego użycia.
Obciążniki na nogi – korzyść i szkoda
Chcecie zwiększyć efektywność treningów, wtedy wykorzystajcie obciążniki na nogi. W tym artykule opowiada się o obciążnikach, ich korzyściach i szkodzie, a także rekomendacje według ich wyboru.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty