Kłótnie rodzinne – czyli dlaczego dochodzi do awantur?

kłótnie rodzinne

Podstawą stworzenia rodziny jest miłość i harmonia. Jednak, gdy ludzie zamieszkują razem powstaje mnóstwo różnorodnych sytuacji konfliktowych. Jeśli małżonkowie nie chcą ustępować jeden drugiemu, to w związku ze sprzecznością ich interesów powstają konflikty, które rujnują harmonię rodzinną.

Przyczyny wyniknięcia kłótni

  1. Różny poziom wychowania. Jeśli młodzi ludzie wychowywali się w różnych warstwach społecznych, to po upływie roku przyzwyczajenia małżonki zaczną irytować męża i odwrotnie. Ponieważ to, do czego się przyzwyczaił jeden z małżonków jest obce innemu i nawet jeśli mąż postara się naśladować żonę lub odwrotnie, psycholodzy twierdzą, że wysiłku wystarczy jedynie na 8-12 miesięcy.
  2. Problemy materialne. Każda rodzina zależy od dobrobytu materialnego, ponieważ należy płacić czynsz, opłacać przedszkole, kupować ubranie i jedzenie, jednak jeśli brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy – kłótni nie uniknąć. W rodzinach z wysokim poziomem dochodu panują inne wartości – odpoczynek za granicą, kupienie samolotów, samochodów, jednak w toku rozwiązania tych "problemów" również dochodzi do kłótni.
  3. Różne wartości. Nie zawsze małżonkowie prześladują jednakowy cel, jeśli dla kobiety najważniejszym jest zaprowadzić dziecko na zajęcia muzyczne, natomiast mężczyzna w tym samym czasie chce pójść do baru sportowego, to bez wątpienia dojdzie do konfliktu.
  4. Niszczenie spodziewań. Jeśli dziewczyna marzyła o idealnym facecie, który codzienne będzie darować kwiaty, podziwiać jej urodę, to po jakimś czasie będzie bardzo rozczarowana, ponieważ wcześniej czy później facet zacznie się zachowywać tak jak zwykle – albo zapomni o rocznicy wesela, albo o "dniu pierwszego pocałunku".

Jak uniknąć kłótni w rodzinie?

Niektórzy psycholodzy twierdzą, że trzeba umieć się kłócić. Czyli jeśli w rodzinie powstają sytuacje konfliktowe, to każdy z małżonków powinien znaleźć własne sposoby rozwiązania konfliktów i dążyć do rozwiązania problemów.

Jeśli w rodzinie są ciągłe kłótnie to należy zrozumieć podstawowe przyczyny, więc potrzebne jest "spojrzenie od strony". Na przykład można zapisać uczucia w przeddzień konfliktu i odpowiedzieć na pytanie – co irytuje najbardziej? jeżeli kłótnie w rodzinieNastępnie należy pogadać o wszystkich szczegółach kłótni ze swoim małżonkiem, postarać się nauczyć podtrzymywać jeden drugiego, a nie obwiniać.

Cóż robić, jeśli kłótnie w rodzinie nie mają konkretnych przyczyn, a spowodowane są ogólnym zmęczeniem jednego lub obojga małżonków. W takim wypadku psychologowie radzą wspólnie odpocząć, w żadnym wypadku nie pojedynczo. Ponieważ w czasie odpoczynku pojedynczo, w świadomości powstaje przekonanie – samemu dobrze, w rodzinie jest źle, dlatego należy wspólnie przeżywać nie tylko wszystkie momenty życia codziennego, ale również planować wspólne wczasy.

 
Powiązane artykuły:
Jak postawić teściową na miejsce?
O stosunkach z teściową chodzi masa anegdot, lecz kto zderzał się z problematycznymi stosunkami z matką, tamtym nie do śmiechu. Ten artykuł opowie o tym, jak postawić na miejsce teściową nie psując stosunku z małżonkiem.
Obowiązki żony przed mężem, czyli szczęśliwe małżeństwo
W tym artykule porozmawiamy o obowiązkach żony przed mężem, o których nawiasem mówiąc niektóre zapominają, co nierzadko staje się przyczyną sprzeczek i nieporozumień, co narusza harmonię rodzinnego życia.
Co robić, jeśli pije mąż i czy warto mu pomagać?
W tym artykule dotkniemy tematu alkoholowej zależności w rodzinie i opowiemy o niektórych sposobach wyjścia z sytuacji,która nastała i jak postępować kobietom, kiedy mężczyźni systematycznie piją ponad normę.
Szczęśliwe małżeństwo, czyli recepta na udany związek
Szczęśliwe małżeństwo – marzenie dowolnej przepięknej panienki. Lecz po weselu u większości z par otwierają się oczy i zapada rzeczywistość. Jednak szczęśliwy brak to nie mit i każda z nas może zbudować jego swoimi rękami.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty