Medytacja dla relaksu psychicznego, czyli jak skutecznie rozluźnić organizm

medytacja dla relaksu psychicznego

Wiele osób w swoim życiu zderzały się z sytuacją, kiedy po prostu nie ma siły, chce się dokądś uciec i schować się od wszystkich. Wszystkiemu winą pospieszny codzienny rytm życia i liczne stresy, które dosłownie powstają na każdym kroku. Medytacje dla relaksu psychicznego – to piękny sposób rozprawić się z podobnym stanem i wrócić do normalnego,spokojnego życia. Oprócz tego regularna praktyka pomaga stać się bardziej ostrożną w życiu i nie tak mocno reagować na wypróbowania.

Co daje medytacja dla relaksu?

Wiele osób, żeby odpocząć, wybierają kanapę przy telewizorze.Lecz naprawdę są bardziej efektywne i przyjemne sposoby pozbawienia się nagromadzonego za dzień negatywu. Obecnie istnieje dużo metodyk, które są skierowane na relaks i zaspokojenie fizycznego i duchowego stanu, na przykład joga, Qigong i inne. Medytacja dla relaksu i zdejmowania stresu pomoże łatwo rozprawiać się z depresją i gniewem, ale także ona umożliwia znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu z układem sercowo-naczyniowym i nerwowym. Zaczynać trzeba od 20 minut, a następnie w razie potrzeby, czas może być zwiększony.

Jak przeprowadzać medytację dla relaksu ciała i umysłu?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na relaks jest głęboki oddech. Znajdując się w stresowej sytuacji, człowiek zaczyna częściej dyszeć i organizmowi po prostu brakuje tlenu. Oto kilku prostych ćwiczeń, które pomogą rozwiązać z ten problem:

  1. Powoli wdychaj i wydychaj powietrze przez nos na 4 kierunki. To ćwiczenie doskonale pomaga, kiedy ciężko usnąć.
  2. Przy każdym wydechu należy świadomie rozluźniać ramiona i górne mięśnie klatki piersiowej. W taki sposób w oddechu zaczyna brać udział przepona.
  3. Następne ćwiczenie jest wzięte z jogi. Mężczyznom należy prawe nozdrze zamknąć kciukiem prawej ręki i zrobić głęboki wdech przez lewe nozdrze, a kobiety muszą robić wszystko odwrotnie. Na maksymalnym wdechu mężczyznom trzeba zamknąć lewe nozdrze palcem serdecznym, a prawe – kobietom, i wydychać.

Żeby osiągnąć pożądany wynik, należy najpierw medytować codziennie, a potem ilość zajęć można obniżyć do dwóch razy na tydzień.

Medytacja dla pełnego relaksu

Istnieje wiele różnych praktyk, które pozwalają osiągnąć pożądany cel.Proponujemy zatrzymać się na jednej z nich bardziej dokładnie. Należy wygodnie rozmieścić się w spokojnym miejscu, gdzie nic nie będzie przeszkadzać. Najlepiej siedzieć.Ważne żeby plecy były równe. Trzeba wybrać dla siebie pewny punkt koncentracji, to może być jakieś wewnętrzne odczucie, wspomnienie albo dowolny przedmiot, na przykład, płomień świecy. W głowie nie powinno być żadnych myśli, tylko wybrany punkt, który musi nieść w sobie uspokajającą energie. Żeby łatwiej było rozluźnić się, można włączyć cichą spokojną muzykę. Jeśli był wybrany jakiś obraz, na przykład morska plaża, to należy przedstawiać wszystko do drobiazgów: ciepły piasek, lekki wiatr, medytacja dla relaksuodświeżające fale, co przypływają do nóg itp. Medytacja musi trwać minimum 15 minut.

Medytacja dla snu i relaks "uświadomienie ciała"

Ta praktyka jest bardzo lekką, lecz warto uwzględniać, że wiele osób po niej od razu zasypia, dlatego robić ją należy w domu. Rozmieść się w wygodnej pozycji. Należy zacząć oddychać głęboko i odczuwać jak napięcie odchodzi od ciała. Następny krok – skoncentruj się na końcówkach palców, uważnie odczuwać jak energia, dzięki oddychaniu, napełnia każdy palec. Kiedy w tym punkcie będzie pełny relaks, należy przechodzić do kolan, potem ręce, kręgosłup i tak dalej, aż energia nie dojdzie do góry głowy. Do tego momentu ciało powinno być maksymalnie rozluźnione, a świadomość spokojna. Po tym rekomenduje się jeszcze przez 10 minut poleżeć.

 
Powiązane artykuły:
Droga do spokojnego życia – jak nauczyć się medytować?
Medytacja sprzyja relaksowi, jak duszy tak i ciała, oczyszczeniu myśli i harmonii. W artykule opowiemy o tym jak nauczyć się medytacji samodzielnie. Nauczyć się medytować w domu może każdy człowiek – byle było pragnienie, czas i miejsce.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty