Mobil dla noworodków - zasady wyboru dziecięcego mobilu

mobil dla noworodków

W pierwszych miesiącach życia dziecko rozwija się i zaczyna śledzić wzrokiem duże jaskrawe przedmioty. Dosyć często taka zabawka jest zawieszana nad łóżeczkiem, na przykład mobil, który nie tylko jest jaskrawy, ale również jest z pozytywkami.

Niektórzy rodzice robią mobile samodzielnie z dużych, jaskrawych zabawek i innych przedmiotów, inni kupują już gotowy w sklepie. Dziś jest bardzo ogromny wybór takich zabawek, ale dla niemowlaków pierwszego roku życia je wybierają zgodnie z określonymi kryteriami.

Zasady wyboru zabawki podczas kupowania dziecięcego mobilu

Podstawowe zasady, na podstawie których kupujemy dziecięcy mobil:

  1. Mobil powinien łatwo się rozkładać i składać. Zabawki, które wchodzą w skład mobilu nie powinny zawierać drobnych detali i ostrych krawędzi, powinien łatwo się myć. Nie należy kupować mobilu z filcu lub z włoskami, które trudno myć lub dezynfekować.
  2. Zabawki powinny być różnokolorowe i duże o kształtach geometrycznych lub z rysunkami, w tym też czarno – białymi i w paski.
  3. Zabawki powinny być jaskrawe, podstawowe kolory - czerwony i żółty, czarny i biały, żółty i zielony.
  4. Dziecko powinno mieć możliwość dokładnie przyjrzeć się kształtom zabawki, rysunkom na niej, więc detale powinny być zawieszane w taki sposób, aby było wygodnie spoglądać na nie z dołu.W wypadku jeśli to są zwierzęta to nie trzeba je zawieszać za głowę, a za boki.
  5. Muzyka w mobilu powinna być przyjemną, niegłośną i wyłączać się zgodnie z życzeniami matki.
  6. Mobil z projektorem, który w ciemności pokazuje obrazki na suficie, nie odpowiada niemowlakowi, jemu bardziej odpowiadają zabawki, które można obserwować w dzień. Jednak jeśli w skład mobilu wchodzi projektor, to on może uspokajać dziecko podczas zasypiania w nocy.
  7. Jeśli wybierać mobil pod względem tego, w jaki sposób on działa, to lepiej jest na bateriach, aniżeli mechaniczny, ponieważ ten ostatni trzeba przez cały czas uruchamiać. On może zatrzymać się w najbardziej nieodpowiednim momencie, na przykład gdy dziecko zasypia, a podczas uruchamiania niemowlak może się obudzić. Mobil na bateriach pracuje bez przerwy przez 15 – 25- minut.
  8. Dla wygody matki zalecany jest mobil z pilotem, który da możliwość wyłączyć i włączyć zabawkę, gdy dziecko zasypia lub budzi się, na odległość.
  9. W pierwszym miesiącu życia, dziecko nie reaguje na zabawki, więc mobil dla dzieci w pierwszym roku życia zawiesza się wtedy, gdy dziecko zaczyna śledzić wzrokiem - w 3 miesiącu, a najczęściej -w drugim półroczu.
  10. Wysokość, na której znajduje się każda oddzielna zabawka i mobil, powinna wynosić około 40 cm. Obowiązkowo należy sprawdzić, w jaki sposób mobil jest przymocowany do łóżka. Bardzo wygodnymi będą mobile z regulowaną wysokością i szerokością, które będzie można umieścić nie tylko nad kołyską, ale również nad łóżeczkiem lub stolikiem do przewijania.
Strony pozytywne mobiludziecięcy mobil

Każda zabawka powinna wpływać na układ nerwowy dziecka pozytywnie i w sposób rozwijający, nie irytować go i nie straszyć. Takie same wymagania są stawiane mobilowi.

Mobil daje możliwość dziecku poznawać ciągle nowe przedmioty, które znajdują się obok niego, rozweselać siebie, obserwując ruch i słuchając przyjemnej muzyki.

Niektóre mobile można rozłożyć i dziecko ma możliwość dotknąć każdy przedmiot i pobawić się nim, zwłaszcza w 4 miesiącu, gdy niemowlak zaczyna aktywnie poznawać przedmioty za pomocą dotykania.

Jeśli matka samodzielnie robi mobil to musi wybierać przyjemne na dotyk materiały.Jednak należy pamiętać, że zabawki z włoskami, wypełnione watą trudno prać i one gromadzą dużo kurzu.

 
Powiązane artykuły:
Ile śpi dziecko w wieku 1 miesiąca?
W pierwsze miesiące swojego życia maluchy adaptują się do nowego środowiska, do nowych warunków życia. Dla nich skrajnie ważnie odczuwać stałą obecność mamusi i nabierać sił we śnie dla przyszłych zdobyczy. Toteż mamie należy wiedzieć ile musi spać miesięczne dziecko.
Wspólny sen z dzieckiem – plusy i minusy wspólnego snu
Sprzeczki o tym, czy powinno dziecko spać w swoim łóżeczku ,czy można go zabierać do rodzicielskiego łoża, istnieją stale. W naszym artykule rozpatrują się sytuacje, kiedy dziecku jest potrzebny wspólny sen, a także sposoby odejść od wspólnego wypoczywania,.
Pierwsza kąpiel dziecka po szpitalu położniczym - akcesoria do kąpieli
Kąpiel nowonarodzonego po szpitalu położniczym - to odpowiedzialny proces i młodym rodzicom z reguły jest potrzebna pomoc doświadczonych babć. Lecz jeśli życzycie robić to samodzielnie, nasze rady pomogą podołać trudności związane z tym pytaniem.
Niemowlę nie śpi w dzień – co mam z tym zrobić?
Bywa tak, że młode mamusie zderzają się z problemem złego dziennego snu dziecka. Dlaczego bobas nie śpi w dzień, czy śpi zbyt mało? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule. Czytajcie i wyciągajcie odpowiednie wnioski.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty