Pierwsze objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?

pierwsze objawy przeziębienia

W zimną porę wielu ludziom nie udaje się uniknąć przeziębienia. Jednak jeśli rozpoznać pierwsze objawy przeziębienia, to można zapobiec poważnym procesom zapalnym i dalszemu rozprzestrzenieniu infekcji.

W odróżnieniu od grypy, której natychmiast towarzyszy wysoka gorączka, przeziębienie na początku może objawiać się w postaci nieznacznego zmęczenia, miejscowych objawów w nosie i gardle. W miarę rozwoju przeziębienia pojawiają się objawy ostrego zapalenia krtani, zapalenia oskrzeli. Może pojawiać się refleksyjna tachykardia, utrata apetytu, wymioty, nudności. Następnie może pojawić się kaszel, bóle stawów, dreszcze.

Objawy przeziębienia

Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą tego, w jaki sposób leczyć przeziębienie, musisz się przekonać, że masz do czynienia właśnie z przeziębieniem, a nie z jakąś poważną chorobą. Istnieją podstawowe, początkowe objawy przeziębienia:

  • nieznaczne podwyższenie temperatury (najczęściej do 38 stopni);
  • bóle głowy;
  • dreszcze;
  • senność;
  • bóle stawów;
  • kichanie;
  • kaszel;
  • obniżenie zdolności do wykonywania pracy;
  • katar;
  • słabość.

Jeśli zauważyłaś, że masz wyżej wspomniane objawy przeziębienia, obowiązkowo należy zacząć leczenie, aby szybko się pozbyć początków procesu zapalnego i uniknąć wielu nieprzyjemnych następstw przeziębienia. Jeśli natomiast nie zwracać uwagę na objawy przeziębienia i nie leczyć, to istnieje ryzyko powstania komplikacji.

Pierwsze działania przy przeziębieniu

jak leczyć pierwsze objawy przeziębienia

Znając pierwsze objawy przeziębienia można zatrzymać rozprzestrzenienie choroby i w całości pozbyć się przeziębienia. Przy pierwszych objawach grypy lub przeziębienia można spożywać cytrynę z miodem, czosnek. Płukanie gardła szałwią lub dziurawcem również jest bardzo skuteczne. Jeśli chodzi o katar to można stosować solowy roztwór.

Skutecznymi są inhalacje. Pomogą szybko się pozbyć bólów gardła, zapalenia błony śluzowej, odetkać zatkany nos. Do robienia inhalacji można używać olejków eterycznych (jodła), ugotowanych ziemniaków lub ziół (szałwia, dziurawiec, eukaliptus, rumianek). Najlepiej to robić przed snem.

 
Powiązane artykuły:
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego?
Macie katar, a nie wiecie z jakiego powodu on powstał? Nie możecie zrozumieć - leczyć przeziębienie, czy alergię? W tym materiale objaśnia się różnice między katarem zwyczajnym i alergicznym.
Czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha?
Macie zapalenie ucha i chcecie go nagrzać? W naszym nowym artykule dokładnie i zrozumiale objaśnia się, w których wypadkach można grzać ucho, a w których sytuacjach lepiej zrezygnować z tej metody leczenia.
Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?
Zachorowaliście, lecz nie wiecie co przyjmować - antywirusowe albo antybakteryjne środki? Chcecie wyjaśnić, jak wyznaczyć infekcję? Wtedy czytajcie nasz świeży materiał.
Nie mija kaszel po przeziębieniu – czy to świadczy o poważnym problemie?
Wiele osób spotykają się z problemem, kiedy po zaziębieniu wszystkie symptomy odchodzą, a kaszel zostaje. Lecz w niektórych sytuacjach taki kaszel może mówić o komplikacjach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty