Po co człowiekowi obcowanie?

po co człowiekowi obcowanie

Obcowanie - to skomplikowany proces działalności dla nawiązania kontaktów między różnymi grupami ludzi i oddzielnymi ludźmi. Bez obcowania społeczeństwo po prostu nie będzie mogło istnieć. Od pojawienia się pierwszego człowieka było ono przyczyną i poręczeniem tego, że powstało społeczeństwo i cywilizacja. Współcześni ludzie nie mogą istnieć bez obcowania w swoim życiu i działalności, nie zważając na to, czy człowiek lubi samotność albo duże towarzystwo, jest on introwertykiem czy ekstrawertykiem. Spróbujmy razem zrozumieć przyczyny owego unikatowego zjawiska jakim jest komunikowanie się i odpowiedzieć na pytanie, po człowiekowi obcowanie?

Rola obcowania w życiu człowieka

Odpowiedź na pytanie - po co człowiekowi obcowanie możemy odnaleźć w historii społeczeństwa pierwotnego. Właśnie obcowanie ludzi pierwotnych za pomocą migów rozwijało mowę ludzką, powstały nazwy i określenia przedmiotów, a później pismo. Właśnie dzięki obcowaniu powstało społeczeństwo, powstały zasady obcowania między ludźmi.

Znaczenie obcowania w życiu człowieka jest ogromne. Ma duży wpływ na kształtowanie psychiki ludzkiej i jej poprawny rozwój. Obcowanie między ludźmi pomaga im wymieniać się informacją, rozumieć jeden drugiego, zdobywać doświadczenie, przekazywać swoje własne. Obcowanie w życiu człowieka odróżnia go od innych organizmów biologicznych na Planecie.

Po co potrzebne jest obcowanie?

Człowiekowi potrzebne jest obcowanie, ponieważ on ciągle znajduje się w społeczeństwie, w rodzinie, biurze, na studiach, w klasie szkolnej. Gdyby człowiek od samego urodzenia nie miał możliwości obcowania, nigdy nie mógłby zostać osobowością społeczną, cywilizowanym i kulturalnie rozwiniętym. Byłby podobny do człowieka tylko zewnętrznie.

Ten fakt potwierdzają wypadki tak zwanych „ludzi-mowgli”, którzy nie mieli możliwości obcowania z innymi ludźmi od samego dzieciństwa. Wszystkie układy organizmu takich ludzi rozwijały się normalnie, natomiast psychika rozwijała się bardzo powoli lub wcale się nie rozwijała, ponieważ brakowało obcowania z innymi ludźmi. Właśnie z tego więc powodu, rozumiemy po co jest potrzebne obcowanie.

Sztuka obcowania z ludźmi

Wydawałoby się, że jeśli obcowanie jest procesem naturalnym, to każdy człowiek bez żadnych przeszkód może nawiązać kontakt z innymi ludźmi i umie to robić. Natomiast niektórzy ludzie boją się obcować z innymi, nazywa się to fobią społeczną. Taki strach pojawia się zazwyczaj u nastolatków w okresie przejściowym, najbardziej trudnym w życiu człowieka. W wypadku, gdy pierwsze obcowanie ze społeczeństwem jest negatywne, to w przyszłości człowiek będzie miał problemy podczas obcowania z ludźmi.

Nawyki obcowania z ludźmi człowiek zdobywa z czasem i najważniejsze jest opanowanie tej sztuki.

Będą pomocne starożytne zasady obcowania:

  1. Podczas obcowania z jakąś osobą rób to w najlepszy według ciebie sposób.
  2. rola obcowania w życiu człowieka
  3. Miej szacunek do człowieka, z którym rozmawiasz.
  4. Ufaj temu z kim obcujesz.

Podczas obcowania ze znajomymi ludźmi, których dobrze znamy, nie powstają żadne problemy, bo wiemy w jaki sposób oni reagują na te lub inne wyrazy, wiadomości. Natomiast, gdy rozmawiasz z nieznajomym człowiekiem, rób to w sposób pozytywny i bez żadnych negatywnych emocji. Rozmawiaj z uśmiechem, ale staraj się aby twoje wyrazy miały sens i odpowiadały tematowi rozmowy. Patrz człowiekowi prosto w oczy, pozytywnie pokazuj, że ciebie interesuje to co on mówi i bądź uważny w stosunku do rozmówcy. Jeśli natomiast nie możesz zrobić tego o czym powiedzieliśmy wcześniej z tych czy innych przyczyn, po prostu unikaj obcowania z tym człowiekiem.

 
Powiązane artykuły:
Jak wybaczyć obrazę i spokojnie żyć dalej?
Na świecie jest mało ludzi, którzy nigdy na nikogo nie obrażają się. Tak już jesteśmy spłatane, że pojęcie tego co dobrze, a co źle, u wszystkich jest różne, toż skrzywdzić jeden drugiego jest łatwo i prosto. Lecz jak potem z tą obrazą żyć?
Antypatia – zamkniętość i nieprzyjaźń do innych ludzi
W ludzkiej przyrodzie dla każdego uczucia jest odczucie, które jest przeciwległe. Na przykład jeśli do jakichś rzeczy odczuwamy sympatię, to do niektórych możemy odczuwać wstręt. Dlaczego powstaje antypatia.Ale czy należy z nią walczyć? O tym porozmawiamy dalej.
Chroniczne zmęczenie – objawy
Jeśli fizyczne zmęczenie przybiera formy chroniczne – to całkiem nie oznacza, że wam należy po prostu odespać. Zespół chronicznego zmęczenia wymaga do siebie takiej samej podniosłej uwagi, jak i dowolna poważna choroba.
Wartości życiowe - lista wartości życiowych
Współczesny rytm życia zmusza nas dziennie kręcić się jak wiewiórka w kole, zapominając rozluźnić się i rozkoszować się własnym istnieniem. Właśnie dlatego wiele z nas zapomina o takich rzeczach jak wartości życiowe i zaczynają działać,kiedy już już za późno coś zmieniać. Nie będziemy upodabniały się im i wyodrębnimy listę wartości życiowych już teraz.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty