Prawidłowy sen – harmonia w łóżku

prawidłowy sen

Prawidłowy sen – to podstawa zdrowia, efektywnej pracy, piękności i długowieczności. Pozbawiając się regularnego, jakościowego, trwałego snu, nie tylko zbijasz pracę wszystkich systemów organizmu, ale i narażasz na ryzyko przedwczesnego starzenia.

Jak poprawnie przygotowywać się do snu?

Po to, żeby twoje dni byli świeże i efektywne, ważna jest prawidłowa organizacja snu. Naucz się poprawnie do niego przygotować:

  1. Jedz kolację za 3–4 godziny przed snem, potem można pozwolić sobie tylko na ziołową herbatę z miodem czy szklankę kefiru.
  2. Zaczynaj przygotowanie do snu na pół godziny przed czasem, kiedy zdecydujesz się iść do łóżka.
  3. Koniecznie, oprócz zwykłego mycia i higienicznych zabiegów, weź prysznic (lepiej – kontrastowy).
  4. Przewietrz pokój przed snem chociażby 10 minut.
  5. W sypialni musi być cicho i ciemno – to można zabezpieczyć specjalnym bandażem na oczy i uszy.
  6. Nie patrz przed snem na filmy (zwłaszcza różne horrory) i nie graj w gry wideo.
  7. Rozwiązuj wszystkie bieżące problemy przed snem i nie wracaj do nich z rana.
  8. Dla relaksu przed snem, możesz zrobić proste ćwiczenia rozciągające czy samo-masaż ramion i szyi.
  9. W sypialni nie zajmuj się niczym innym, oprócz snu i seksu – tak, ten pokój będzie powiązany w twojej świadomości z odpoczynkiem i niczym oprócz niego.

Prawidłowe przygotowanie do snu jest bardzo proste i przyuczywszy się do tego, będziesz efektywnie wykorzystywać swój czas wolny.

Prawidłowy system snu

Zdaje ci się, że to jest dość proste spać 7–8 godzin na dobę? Jest to oczywiście ważne, lecz jest jeszcze jeden czynnik, o którym nie wolno zapominać. To – prawidłowy czas snu.

Uczeni udowodnili, że najgłębszy, "prawidłowy" i regenerujący sen trwa właśnie od 22.00 do 00.00. Więc jeśli kładziesz się do łóżka po godzinie 00.00, w całości przepuszczasz najbardziej pożyteczny czas dla snu, który pozwala odnawiać się organizmowi. Przy współczesnym życiu jest to dość skomplikowane, lecz jeśli będziesz spać chociażby od 23.00 do 7.00, twój organizm wkrótce przyzwyczai się do tego harmonogramu i będzie pracować jak zegar.

Jeszcze jeden ważny aspekt – to przestrzeganie rozkładu. Wstając wcześnie rano do pracy pięć dni w tygodniu, a w weekendy pozwalając sobie "odespać", w całości niszczysz rozkład i dlatego w poniedziałek jest bardzo trudno wstawać. Zalecane jest trzymanie się jednego rozkładu cały czas, a jeśli już jest pragnienie pospać jeszcze – daj na to czas w weekendy, w godzinach popołudniowych.

Prawidłowa pozycja do snu

Zorientujemy się, czy istnieje prawidłowa pozycja do snu. Oczywiście każdy ekspert powie ci, że koniecznie spać na twardym łóżku, bez poduszki, na plecach. Ta pozycja wyłącza kontakt twarzy z poduszką, co pozwala nie bać się przedwczesnych zmarszczek, jest bardzo organiczna, najbardziej sprzyjająca przy skoliozie i wielu innych chorobach. Problem tylko w tym, że jeśli nie przyzwyczaiłaś się zasypiać w takim położeniu, to będzie dla ciebie bardzo skomplikowane.

prawidłowy reżym snu

Uważa się, że bardzo prosto usnąć leżąc na brzuchu. Jednak ta pozycja – najbardziej szkodliwa: twarz opiera się o poduszki i mechanicznie uszkadza się skóra, wewnętrzne narządy ściskają się wagą ciała, narusza się krążenie krwi w szyi.

Bardzo rozpowszechniona i organiczna pozycja – na boku. Ona pozwala złagodzić ból w narządach trawiennych, uspokaja i rozluźnia. Jednak spać na lewym boku nie zaleca się ludziom z wysokim ciśnieniem, jak również osobom cierpiącym na kontakt skóry z poduszką.

Należy dążyć do snu na plecach, ale jeśli nie możesz dobrze spać w zwykłym czasie snu, umieść się tak w tych dniach, kiedy jesteś bardzo zmęczona i zasypiasz w czasie ruchu. Stopniowo można się przyzwyczaić i będzie ci bardziej komfortowo w tej pozycji.

 
Powiązane artykuły:
Współczesna filozofia życia lifehacking – zrób życie harmonijnym
Lifehacking – współczesna życiowa filozofia, która skierowana na to, żeby przeróżnymi sposobami, dość często kreatywnymi, ulżyć swoje życie. Większość zwolenników lifehackingu są prawdziwymi kreatorami, toż nowy chwyt daje się bez wysiłków.
Moc pozytywnego myślenia - naucz się myśleć pozytywnie
Siła myśli jak wiadomo zdolna nie tylko ruszyć góry, ale i kardynalnie zmienić nasze życie. I tym ważniejsze jakiej jakości te myśli będą. Wiele osób zwykło skarżyć się na życie i we wszystkim winić otoczenie. Lecz można spróbować i drugi wariant - myśleć pozytywnie.
Jak nauczyć się pisać lewą ręką, czyli jak zadbać o sprawność umysłową?
Ten artykuł opowie o sposobach nauczenia się pisać lewą ręką. U wielu powstanie kwestia - dlaczego należy taka umiejętność? Toż od razu warto przejęzyczyć się, że rozwój motoryki lewej ręki rozwija prawą półkulę głównego mózgu.
Strategia skutecznego uczenia się – jak zapamiętać dużo informacji w krótkim czasie?
Na pewno każdy z nas zderzał się z sytuacją, kiedy było potrzeba zapamiętać dużą objętość informacji, a czasu było całkiem mało. Ten artykuł opowie o sposobach szybkiego zapamiętywania informacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty