Przyczyny stresu u współczesnych nastolatków i walka z nim

przyczyny stresu u współczesnych nastolatków

Nie na darmo wielu rodziców z obawą czekają, kiedy dziecko dosięgnie wieku nastoletniego. W tym okresie młode chłopcy i dziewczyny są zwłaszcza narażone. Zdarza się, że zły humor wynika z najmniejszego powodu, nerwy są stale napięte, a kierowanie własnymi emocjami i zachowaniem staje się niemożliwe. Najmniejsze niezrozumienie, małostkowy problem – i nastolatek zamienia się w wulkan, spopielający na swojej drodze i rodziców, i nauczycieli, i kolegów z klasy. Jakie są przyczyny stresu u współczesnych nastolatków? Jak skorygować sytuację? Poznajmy to.

Czynniki ryzyka

Przyczyny stresu u dzieci w wieku nastoletnim są na tyle rozmaite, że wymienić ich wszystkie jest niemożliwie. Utajona, czy otwarta obraza, poważne nieprzyjemności, krytyczne sytuacje (i realne, i zmyślone), przejawiona w stosunku do nastolatka przemoc w dowolnej jej formie – to wszystko w wieku nastoletnim może wywołać stres. Jeśli dorosły człowiek z dojrzałym układem nerwowym to przeżywa spokojnie, to u dziecka pojawia się wewnętrzna panika czy depresja, co powoduje urazy psychologiczne.

Z dwunastoletniego wieku organizm dziecka uczy sprawiać się z burzą hormonów, co dość często przejawia się psychologicznymi cierpieniami i nawet fizycznym pogorszeniem zdrowia. Rodzice nastolatka są zobowiązani nauczyć go kontrolować emocje, zarządzać nimi, co gwarantuje kształtowanie jednolitej i harmonijnej osobowości.

Jeśli wydzielić najbardziej częste przyczyny stresu u nastolatków, to one będą najprawdopodobniej takimi:

  • niezadowolenie swoimi danymi fizycznymi (waga, wzrost, wygląd zewnętrzny, niezborność ruchów, słabość itp.);
  • sytuacja w rodzinie (kłótnie, przemoc, śmierć bliskiego człowieka, rozwód, walki, alkoholizm);
  • relacje z kolegami z klasy i nauczycielami (rywalizacja, zawyżone wymogi, zmiana szkoły, niepowodzenia, brak przyjaciół);
  • miłość (jak wzajemna, tak i nie);
  • niebezpieczne hobby (dołączenie do różnych subkultur, narkotyki, alkohol).

Trwały pobyt w podobnym psychologicznym stanie dla nastolatka odezwie się poważnymi problemami, więc rodzice muszą wiedzieć, jak zdjąć stres z dziecka i powrócić go do normalnego stanu.

Objawy stresu

Trzeba podjąć działania, jeśli zauważyłaś u dziecka następne objawy stresu:

  • przewlekłe zaburzenia snu, zmęczenie, podwyższenie i obniżenie apetytu, senność, apatia;
  • oddzielenie od rodziców, przyjaciół, skrytość;
  • szybkie przemiany humoru;
  • spadek samooceny;
  • brak koncentracji uwagi;
  • uzależnienie od http://www.womanadvice.pl/szkoda-palenia-dla-nastolatkow-przyczyny-i-profilaktyka-palenia-mlodziezy, alkoholu, narkotyków;
  • nadmierny zachwyt odchudzaniem.

Nie jest tajemnicą, że trwały stres często bywa przyczyną pogorszenia fizycznego zdrowia. Od stresu u dziecka nawet temperatura może wzrosnąć! Uczeni udowodnili, że dorosły człowiek, który w wieku nastoletnim długi czas przebywał w podobnym stanie częściej choruje, a jego układ odpornościowy jest znacznie osłabiony. Co już mówić o pogorszeniu psychicznego zdrowia? Nastolatek nie może myśleć o niczym oprócz swojego problemu, stale szuka wyjścia. Dobrze jeśli ono będzie znalezione. Przecież w ostatnim czasie wypadki samobójstwa wśród młodzieży przestały być rzadkością.

stres u nastolatków Walka ze stresem i jego zapobieganie

Niech dziecko uważa siebie w wieku 12–15 lat dorosłym, lecz rodzicielska uwaga jest jemu bardzo potrzebna! Ważne jest stworzyć w rodzinie poufne i ciepłe stosunki w przyjacielskim formacie. Przecież dla dziecka w tym wieku "przyjacielska" porada często oznacza więcej, aniżeli "rodzicielska". Oczywiście zaufanie, nadanie wolności i możliwości samodzielnego podjęcia decyzji – to ryzyko, lecz bez tego pełnowartościowego człowieka wychować jest niemożliwe!

Najlepsze zapobiegania stresu u dzieci – miłość, uwaga, zrozumienie, troska, poufne relację. Nastolatek, który jest przekonany, że bliscy ludzie w każdej sytuacji będą wspierać go, nie odwrócą się, pomogą, jest ochroniony od stresu pewną tarczą pod nazwą "rodzina"!

 
Powiązane artykuły:
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje
Średni wiek młodych ludzi, co zagustowało do spirytusu zmniejsza się z każdym rokiem. Spodziewamy się, że przeczytawszy nasz artykuł o szkodzie alkoholu dla nastolatków, ktoś z nich zamyśli się i zrezygnuje z propozycji wypić.
Szkoda palenia dla nastolatków – przyczyny i profilaktyka palenia młodzieży
Zapewne każdy z nas w dzieciństwie wypalił chociaż jednego papierosa. Ktoś z interesu, ktoś żeby nie wpaść w oczy jednolatków i zdawać się starszym. Lecz nawet jeden wypalony papieros z czasem może przerosnąć do zwyczaju.
Jak zapobiec ciąży nastolatek?
Ciąża w wieku nastoletnim to poważne wypróbowanie. Nawet jeśli oczekiwany bobas to płód miłości młodych ludzi, należy być przygotowany do wielu trudności. Dokładniej o tym i o profilaktyce wczesnej ciąży – nasz artykuł.
 Nastolatki i seks - jak rodzicom porozmawiać z dzieckiem na ten delikatny temat
Każdy ojciec przeżywa temat intymnych pytań, związanych z dorastaniem dziecka. A ponieważ seks wśród nastolatków to zjawisko nierzadkie, ten temat jest zwłaszcza pedantyczny. Jednak rodzice certują rozmawiać na "zamknięte" tematy.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty