Skuteczne metody rozwijania wyobraźni - jak rozwijać fantazję

jak rozwijać  fantazję

Fantazja - to część wyobraźni, jednak jest ona głębsza, bardziej nieprzewidziana. To przedstawienie znajomych obrazków i przedmiotów w nowym świetle, przekształcenie starego i stworzenie czegoś nowego. Jeśli zniknie fantazja, to nie będzie żadnych nowych wynalazków, obrazów, piosenek, książek. Z tego więc powodu, należy rozwijać własną fantazję i fantazję swoich dzieci. Jak rozwijać fantazję dziecka czy dorosłego? Metody rozwijania fantazji, odpowiadają tak dzieciom, jak i dorosłym.

Metoda pierwsza - „Domniemani przyjaciele”

Jak rozwijać fantazję i wyobraźnię? Stwórz sobie domniemanego przyjaciela, nawet jeśli nie jesteś już dzieckiem. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że dzieci, które miały domniemanych przyjaciół, już w wieku dorosłym mają dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Również, są oni bardziej komunikatywni, odporni na stres, życzliwi. Domniemany przyjaciel – to nasza mądra podświadomość, która przekształciła się w jakąś istotę. Może to być dziecko, zwierzę, bohater bajkowy. Mianowicie, taki właśnie przyjaciel pomoże zwalczyć stres, strach, samotność, pomoże być śmiałym.

Jeśli jesteś dorosłym człowiekiem stwórz jakąś istotę, która będzie miała te cechy charakteru, których brakuje ci w życiu codziennym. Zasięgaj jego porad przed podjęciem decyzji. Ale przed tym należy nieco pofantazjować, wyobrażając sobie jak owa istota ma wyglądać, w co będzie ubrana, jak ma na imię, jaki posiada charakter. Jeśli nie wiesz jak rozwijać fantazję swego dziecka, opowiedz mu o tej metodzie, fantazjujcie razem. Zobaczysz, że to nie tylko wspaniałe i korzystne ćwiczenia, ale również wspaniała gra.

Metoda druga - twórczość

Ta metoda, również odpowiada i dorosłym i dzieciom w rozwijaniu fantazji. Odpowiedni będzie dowolny rodzaj twórczości, możesz rysować, wymyślać bajki, pisać wiersze, lepić z plasteliny, układać muzykę. Nawet jeśli nie jesteś osobą twórczą (albo tak uważasz) po prostu zacznij tworzyć, a nowe idee jak jaskrawe obrazki, pojawią się podczas procesu tworzenia. Przypomnij sobie, co lubiłeś w dzieciństwie i zacznij to robić zaraz!

Owa metoda również rozwija fantazję dzieci - ponieważ są one osobami twórczymi. Wymyślajcie, rysujcie, układajcie razem z nimi. Można rysować bajkowych bohaterów po kolei, możecie układać o nich ciekawe historyjki, rozwijać  fantazjęopowiadać jeden drugiemu o ich charakterach, przygodach.

Metoda trzecia - gry, które rozwijają wyobraźnię

Takie gry można wymyślać samodzielnie. Na przykład, można przeczytać pierwszą stronę ulubionej bajki, a następnie wymyślić jej przedłużenie. Jeszcze jedna wesoła gra – narysować na kartce jakiś znaczek, a inny gracz powinien do niego dorysować części, aby ten znaczek był podobny do jakiejś istoty. Nawet idąc ulicą można sobie coś wyobrażać, wymyślać różnorodne historyjki życiowe o otaczających ludziach.

Istnieje wiele metod, które rozwijają wyobraźnię. Pracuj a wszystko Ci się uda.

 
Powiązane artykuły:
Rodzaje uwagi w psychologii
Psychologia, gra jedną z głównych ról w rozwoju i istnieniu indywiduum. W tym artykule rozpatrzymy uwagę, jak psychologiczny proces.
Poznajemy siebie - jaki bywa charakter?
Jak często słyszycie od przyjaciół i bliskich upomnienia o tym, że macie trudny charakter? A może przeciwnie - w swojej ustępliwości możecie chlubić się regularnymi komplementami pod swoim adresem? Jednak dla psychologów takie wyznaczenia nie istnieją i teraz opowiemy wam dlaczego.
Niska samoocena – twój najgorszy wróg
Wszystkim wiadomo, że stosunek ludzi do naszej persony to lustrzane odzwierciedlenie tego, jak same do siebie odnosimy się. Toż jeśli u człowieka niska samoocena,to i otoczenie nie będzie wysokiej o nim myśli. Jak rozbić ten krąg i zmienić sytuację? Rozstrzygnęliśmy wyjaśnić, jak można zwiększyć samoocenę.
Instynkty człowieka - trzy podstawowe instynkty
Zwierzęce instynkty spotyka się też u ludzi. Lecz kiedy zaczynamy o nich mówić to wspominamy nie najprzyjemniejsze z nich. Postaraliśmy się skorygować tą sytuację i rozpatrzyć co rzeczywiście dla człowieka założyła przyroda. Czytamy i kształcimy się.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty