Skuteczne porady psychologa, jak postawić na miejsce kierownika?

jak postawić na miejsce kierownika

Niestety dosyć często spotykamy ludzi, którzy są zadowoleni ze swego stanowiska kierowniczego. W niektórych sytuacjach po prostu jest konieczne wiedzieć jak postawić na miejsce kierownika , jeśli on nie ma racji. Owe zadanie jest bardzo trudne, ponieważ w takiej sytuacji musisz przestrzegać odpowiednich granic, ponieważ nieprzemyślane słowa i uczynki mogą być przyczyną zwolnienia.

Jak postawić na miejsce kierownika – lekcje psychologii

Dzięki analizie istniejącej informacji i eksperymentom udało się określić kilka typów kierowników, z którymi powstaje najwięcej problemów. Znając do jakiej kategorii należy boss można określić sposoby rozwiązania nieprzyjemnych sytuacji.

Niecierpliwy boss. W takim wypadku człowiek, który jest kierownikiem poleca coś pracownikom i chce, aby oni natychmiast wykonali wszystkie zadania. Nie interesują go usprawiedliwienia i szczegóły. Psycholodzy zalecają w czasie wypowiadania zarzutów robić to w postaci pytań lub wyrazów stwierdzających, na przykład „Zrobię to, ale proszę wyjaśnić, w jaki sposób” albo „Zapisałem wszystkie wymagania, o niczym nie zapomnę”. Będzie to przejawem powagi.

Boss z kompleksami. Jeśli kierownik należy właśnie do tej kategorii to należy zrozumieć jak postawić na miejsce kierownika-zarozumialca, aby się nie zdenerwował jeszcze bardziej. Tacy ludzie lubią poniżać i podnosić własną samoocenę za rachunek innych ludzi. Jeśli jesteś wartościowym pracownikiem to powiedz kierownikowi, że odejdziesz do innej firmy. Owa informacja zmusi kierownika zastanawiać się nad własnymi słowami. Takie działania również pomogą, jeśli kierownik jest lekceważącym.

Porady jak postawić na miejsce kierownika

  1. Nie zwracaj uwagi na krzyki i pretensje kierownika. Psycholodzy radzą w tym momencie wyobrażać go w śmiesznym kostiumie lub bieliźnie.
  2. Jeśli mówi coś nieprzyjemnego odpowiadaj przyjaźnie, ale stanowczo. W wielu wypadkach to działa, ponieważ działa zaskakująco. Należy poprosić go, aby nie krzyczał i wytłumaczył wszystko na spokojnie.
  3. Nie demonstruj swoich słabostek, ponieważ nie zdobędziesz w taki sposób powagi i nie pozbędziesz się chamstwa.
 
Powiązane artykuły:
Zasady przetrwania w męskim kolektywie
Na pierwszy rzut oka może okazać się, że być jedyną kobietą w "męskim" kolektywie to już godne pozazdroszczenia położenie. Jednak to niezupełnie tak. Przecież tak jak i w innej sytuacji tu są swoje plusy (które można zepsuć) i minusy (które pomożemy podołać).
Duch korporacyjny, czyli kultura korporacyjna w kompanii
Sukces kompanii zależy od kolektywu. A jeśli dokładniej to od atmosfery, która w nim panuje. Pozytywny humor współpracowników i umiejętność działać wspólnie – marzenie kierowników. Lecz jak jego domagać się wie niewiele osób.
12 podstawowych zasad jak kierować  kolektywem
Kierować kolektywem łatwo tylko na pierwszy rzut oka. Naprawdę umiejętność naprawiać z ludźmi główną regułę, której musi dotrzymywać się kierownik - jednak ono jest niejedyne. Których reguł lepiej dotrzymywać się? O tym dowiadujecie się dalej.
Klimat psychologiczny w  kolektywie oraz podstawowa rola kierownika
Od psychologicznego klimatu w kolektywie zależy bardzo dużo. Można pracować jakościowo i owocnie, a można zawieruszyć każde pragnienie i pracować "na automacie". Dokładniej o roli mikroklimatu opowiemy w tym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty