Stłuczenie palca u nogi – co robić?

stłuczenie palca u nogi

Stłuczenie palca u nogi jest uważane za jeden z najczęstszych domowych urazów. Stają się one szczególnie coraz częstsze w okresie letnim, kiedy wkładamy otwarte buty. Często człowiek obrażonemu miejscu nie poświęca należytej uwagi, co może doprowadzić do niepożądanych skutków.

Podstawowe informacje

W rzeczywistości każde uderzenie może być przyczyną zwichnięcia, uszkodzenia lub nawet złamania palca u nogi. W rezultacie człowiek ciągle przeżywa bolesne uczucia, które przeszkadzają mu spokojnie poruszać się przez dłuższy czas. Przy tym można uniknąć kłopotów, wiedząc co robić przy silnym stłuczeniu palca u nogi i jak je leczyć.

Objawy stłuczenia

Wyróżnia się kilka podstawowych objawów choroby:

  1. W miejscu uderzenia pojawia się silny ból. Jest on związany z podrażnieniem zakończeń nerwowych. Nieprzyjemne odczucia pojawiają się od razu i nasilają się w miarę zwiększania się obrzęku.
  2. Obrzęk pojawia się niemal zawsze po stłuczeniu. Powstaje on w wyniku naruszenia całości włosowatych naczyń krwionośnych. Po uderzeniu zaczyna się krwawienie wewnątrz palca. Obrzęk narasta, aż do momentu całkowitego zakrzepnięcia naczyń włosowatych. Niebezpieczeństwo polega na tym, że w takich warunkach jest praktycznie niemożliwe odróżnić złamanie palców stopy od stłuczenia. Można to zrobić tylko za pomocą promieniowania rentgenowskiego.
  3. Kończyny nie w pełni spełniają swoje funkcje. To może być spowodowane tym samym obrzękiem, który jeszcze jest mechaniczną przeszkodą do normalnego ruchu. Podobne objawy mogą być wynikiem i zwichnięcia.
  4. Zmiana koloru uszkodzonego obszaru – paznokcia lub całego palca. To świadczy o obecności wylewu krwi i krwiaku, które pojawiły się pod skórą. Kolor może być różny – począwszy od lekkiego zaczerwienienia, a kończąc na jasno-fioletowym.
Jak leczyć stłuczony palec u nogi?stłuczenie palca u nogi co robić

Ten rodzaj urazów nie wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ mijają one same. Jedyna porada, jeśli nie jesteś na 100% pewien, że to stłuczenie – lepiej udaj się do lekarza. W przeciwnym razie po prostu trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Tak więc, na przykład na noc otulać się cienką kołdrą, bo gruba może przygniatać, co tylko nasili dolegliwości.

Zaleca się również kilka dni po stłuczeniu być w domu – buty w poruszaniu się będą stale uciskać kończynę, a to tylko spowolni rehabilitację. Jeśli ból staje się nie do zniesienia, zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych.

 
Powiązane artykuły:
Spuchnięty palec – objawy i przyczyny urazu
Zza nacieku, bólu i niemożliwości ugiąć i rozgiąć chory nabrzmiały palec nawet bardzo proste ruchy stają się niedostępne. W artykule rozpatrują się przyczyny tego zjawiska, a także proste sposoby działania w sytuacji, która utworzyła się.
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
Sytuacja, kiedy niemożliwie zdjąć pierścionek z nabrzmiałego palca, chociaż raz w życiu powstawała u każdego człowieka. Sprawdzone czasem sposoby zdejmowania pierścionka z palca, jeśli on spuchnął, proponujemy w artykule.
Noga w gipsie – opis doświadczeń
Upadłszy można połamać kości dolnych kończyn. To skomplikowane naruszenie, które można wyleczyć tylko jeden metodą - nałożyć gips. Ile należy nosić gips na nodze i co robić, jeśli powstaje nabrzmiałość? O tym czytajcie w naszym artykule.
Jak odróżnić od siebie stłuczenie i złamanie?
Upadliście i otrzymaliście chorobliwy uraz? Nie możecie zrozumieć, czy złamała się kość, czy ma miejsce zwyczajne wbijanie miękkich tkanek? Zorientujmy się w tym pytaniu, przykładając uwaga do wizualnych oznak i symptomów obu obrażeń.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty