Zraszacze do ogrodu – jak zrobić najlepszy wybór?

zraszacze do ogrodu

Podlewanie jest integralną częścią prawidłowej uprawy każdej rośliny ozdobnej, warzyw lub owoców. Dobrze jeśli lato w twoim regionie obfituje w opady. Ale niestety najczęściej właściciele działek muszą przeprowadzać podlewanie własnymi siłami. Na pewno jednego węża do tego będzie za mało. Wysokiej jakości podlewanie, gdy każda kropla wody spada na ziemię, mogą zapewnić zraszacze do ogrodu.

Typy zraszaczy

Już dawno ogrodnicy używają na działkach nie tylko najprostszych zraszaczy statycznych, czyli końcówek do węży z otworami, skąd woda rozpryskuje się dużymi kroplami na małą odległość.

Nowoczesne systemy zabezpieczają racjonalne nawadnianie. Są one nie tylko bardziej ekonomiczne. Obecnie skonstruowane są wysokiej klasy urządzenia nawadniające. Ich główna różnica polega na równomiernym zraszaniu obszaru w bliskiej i dalekiej odległości z uwzględnieniem cech uprawy każdej rośliny.

W systemach nawadniania często stosowane są zraszacze rotacyjne, zainstalowane w podłożu pod powierzchnią terenu. Woda do nich trafia z podziemnego wodociągu. Niektóre modele takich zraszaczy można ukryć w ziemi, a w razie potrzeby wysunąć na zewnątrz. Zasięg takiego zraszacza – nie więcej niż 6-7 m. Główną wadą jest szybkie zatkanie cząstkami mineralnymi i zabrudzenie.

Jedną z prostych i skutecznych końcówek zraszających, podłączanych do końca węża, jest zraszacz wbijany impulsowy. Zasada jego działania polega na dozowanej dostawie wody. Zraszacz służy do podawania wody na duże odległości – około 12 m.

Właścicielom trawników prostokątnych można doradzić tzw. zraszacze wahadłowe do ogrodu i sadu. To urządzenie ma kształt obracającej się wokół osi rury z otworami, wskutek czego przekrój strugi wody również ma kształt prostokąta. Zasięg podlewania zależy od modelu, razem to 5-20 m. zraszacze do ogrodu typyZraszacze okrągłe składają się z nieruchomej podstawy i głowicy obrotowej, z zamontowaną w niej dyszą. Promień zraszania wynosi 4-12 m.

Jak wybrać zraszacz?

Głównym kryterium wyboru jest zasięg podlewania. Dla dużych gospodarstw rolnych wybierany jest wielofunkcyjny model wachlarzowy o kilku strumieniach lub zraszacz oscylujący. Małe obszary podlewają się zraszaczami obrotowymi. Jeśli w ogrodzie rosną wysokie rośliny, lepiej wybrać model ze statywem.

Dla przeprowadzenia nawadniania strumieniem różnej intensywności kup model z możliwością regulacji. Jeśli chodzi o producentów, to wybór jest dość szeroki.

 
Powiązane artykuły:
Zraszacz własnymi rękami – jak zainstalować system nawadniania ogrodu?
Żeby pozbyć się od męczącej konieczności biegać po działce z konewką i wiadrami, nieobowiązkowo kupować drogie systemy, czyli zraszacze. Proste "zraszacze" nieskomplikowanie zrobić swoimi rękami. Opowiemy o tym w artykule.
Sekrety produktywności pomidorów – kiedy podwiązywać pomidory po posadzeniu?
Podwiązywanie pomidorów – procedura w efektywności i celowości której nie powstaje wątpliwości. Lecz wiele badylarzy sprzeczają się z powodu terminów jego przeprowadzenia. W naszym artykule spróbujemy zorientować się, kiedy należy podwiązywać pomidory.
Obsypywanie ziemniaków za pomocą obsypnika – mechaniczny sposób uprawy i pielęgnacji ziemniaków
Obsypnik jest cennym w gospodarstwie, bądź to dacza z działką, czy niewielka prywatna ferma. Najczęściej obsypnik wykorzystują dla obsypywania ziemi i obróbki posiewów ziemniaków. Nasz artykuł opowie jak poprawnie podkurczać ziemniak obsypnikiem.
Uprawa szpalerowa ogórków gruntowych – czyli jak otrzymać obfite plony dyniowatych?
Uprawa szpalerowa ogórków gruntowych jest optymalnym wariantem dla tych, kto chce otrzymać dobry urodzaj przy minimalnych kosztach. Przy czym bardzo ważne nie tylko wybrać typ szpaleru, ale i poprawnie sformować batogi rośliny.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty