Żurawina z cukrem bez gotowania na zimę

żurawina z cukrem bez gotowania na zimę

Pożyteczne właściwości żurawiny i jej niewiarogodne zdolności pełnienia obowiązków domowej "mini apteki", pobudzają do szukania najlepszych sposobów robienia zapasów na zimę tej cudotwórczej jagody. Oczywiście można ją zamrozić, lecz bardzo często temu przeszkadza nieobecność wolnego miejsca w zamrażalniku. Nie mniej efektywny sposób zachowania wszystkich właściwości żurawiny - to robienie zapasów na zimę z cukrem bez gotowania.

W takim wypadku jagód nie poddaje się termicznej obróbce. W połączeniu z cukrem stają się nie tylko pomocnikami przy chorobach, ale i smacznym deserem, który można posmakować razem z herbatą albo podstawą pożytecznego soku z jagód.

Jak przygotować żurawinę z cukrem na zimę bez gotowania?

Składniki:

  • jagody żurawiny - 2 kg;
  • cukier - 2 kg.

Przygotowanie

Dla robienia zapasów żurawiny z cukrem na zimę dobieramy jakościowe jagody, przemywamy je i dajemy porządnie wyschnąć na papierowym czy tkaninowym ręczniku. Dalej należy stłuc je do stanu pure. Do tego można skorzystać z maszynki do mięsa, blendera albo po prostu ugnieść jagody drewnianą łyżką. Dalej wsypujemy do jagodowej masy cukier, mieszamy i zostawiamy w pokojowej temperaturze w przybliżeniu na siedem godzin, czasowo mieszając. W ciągu tego czasu cukrowe kryształy muszą się w całości rozpuścić.

Teraz rozlewamy żurawinę z cukrem do zawczasu wysterylizowanych i wysuszonych słoików, szczelnie zamykamy sterylnymi przykrywkami i stawiamy do chłodnego miejsca do przechowywania.

Jeszcze jeden wariant pożytecznego robienia zapasów z żurawiny i cukru na zimę, przygotowanie którego zajmuje mniej więcej trzydzieści minut.

Jak zrobić żurawinę z cukrem bez gotowania?

Składniki:

  • świeże jagody żurawiny - 2 kg;
  • cukrowy piasek - 2 kg.

Przygotowanie

Umyte i osuszone jagody zasypujemy połową normy cukru pudru i dobrze rozcieramy za pomocą drewnianej łyżki do rozpuszczenia słodkich kryształów. Potem rozkładamy otrzymaną jagodową słodko-kwaśną masę do zawczasu przygotowanych suchych, sterylnych szklanych słoików. Zasypujemy pozostałym cukrem pudrem, zamykamy sterylnymi przykrywkami i stawiamy do chłodnego miejsca na przechowywanie. Jagody żurawiny można przygotować z cukrem w całości. O tym w następnym naszym przepisie.

Jak przygotować się całą żurawinę na zimę z cukrem?

Składniki:

  • świeże jagody żurawiny;
  • cukier puder.

Przygotowanie

Żeby przygotować całe jagody, należy wybrać najbardziej jakościowe egzemplarze, bez zepsutych. Dobrze przemywamy w zimnej wodzie i dajemy obciec. Szczególną uwagę okazujemy suszeniu żurawiny. Jagody muszą w całości obeschnąć i nie zawierać ani kropli wody. Teraz wypełniamy przygotowanymi w ten sposób jagodami zawczasu wysterylizowane suche słoiki, wsypujemy cukier puder zasypując nim słoiki do samej góry, zamykamy pokrywkami i stawiamy na przechowywanie do lodówki.

Żurawina z cukrem i pomarańczą bez gotowania na zimę

Składniki:

  • świeże jagody żurawiny - 1 kg;
  • jedna duża pomarańcza;
  • cukier puder - 1 kg.

Przygotowanie

żurawina z cukrem bez gotowania na zimę

Jagody żurawiny przebieramy i pozbawiamy się zepsutych, jakościowe przemywamy i osuszamy. Pomarańczę myjemy, oblewamy wrzątkiem, wycieramy do sucha, rozkrajamy na cząstki razem ze skórką i wyjmujemy pestki.

Teraz przekręcamy żurawinę i pomarańczę przez maszynkę do mięsa razem z cukrem pudrem i dobrze mieszamy. Na życzenie, jeśli chcecie otrzymać jednolitą konsystencję, można przepuścić je przez maszynkę do mięsa dwukrotnie. Dalej wkładamy witaminową mieszankę do zawczasu przygotowanych sterylnych słoików, zamykamy szczelnie przykrywkami i stawiamy do lodówki na przechowywanie.

 
Powiązane artykuły:
Konfitura z jabłek z cynamonem - nieprawdopodobnie oryginalny smakołyk
Jabłka z cynamonem - to przepiękny duet w pieczywie. Jednak mało kto przedstawia, czy próbował podobne połączenie pod postacią konfitury. Postaramy się zadziwić każdego, proponując nieprawdopodobnie oryginalne przepisy z tych korzennych smakołyków.
Konfitura z grusz z cynamonem - nowy smak dobrze znajomego owocu
Z grusz zawsze wychodzi przepiękne robienie zapasów. Kompoty, powidło, konfitura - to ni pełny spis smakołyków. O gruszkowej konfiturze porozmawiamy dalej. Opowiemy jak ją ugotować całkiem niezwykłym sposobem, dodawszy cynamon, cytrusy i wanilię.
Morelowa konfitura na zimę - przepis na notatkę
Morelowa konfitura wyprzedza dowolną konserwację za popularnością, ponieważ urodzaj tego dziwnego owocu jest zawsze duży. Do tego, że te smakołyki można nie tylko jeść nasmarowawszy na chrupiący tost do herbaty, a jeszcze śmiało dodawać do pieczywa.
Jak gotować brzoskwiniową konfiturę?
Aromatyczne brzoskwinie z delikatnym miąższem i aksamitną skórką. Kto zrezygnuje posmakować soczystych płodów? Jednak sezon owoców kończy się szybko, a zadowolenie chce się przedłużyć. Opowiemy jak gotować brzoskwiniową konfiturę, żeby zachować smak lata.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty